Anasayfa / Diyet / Yağ Yakıcı 10 Yöntem Nedir ?

Yağ Yakıcı 10 Yöntem Nedir ?

Yaz sezonu geride kaldı. Diyetleri yaptık, tatillere gittik, güzel bedenlarla bu makale atlattık. Ancak sonbaher geçti ve kış geldi. Birkaç ay içersinde aynada görüldüğü şey sizi sinirlendiriyorsa, yalnız değilsiniz! Kış geldiyse, bunun ardı ilkbahar ve yaz: 90 günlük tam bir yenilenme gerekiyor ve daha azı sizi kesmeyecek. Hayır, daha kısa vakitde daha süratli netice veren bir şey arıyorsunuz. Sıkışık ama yoğun bir şey lazım.
Önümüzdeki birkaç hafta içersinde olabildiğince çok yağ kaybetmeye çalışıyorsanız, bu üç sözcük, en ideal egzersiz uygulamanızın kusursuz bir açıklamasıdır: Sıkışık ama yoğun!

Spor yapar iken çeşitli çalışma düşüncesine dayanan egzersiz sisteminiz bundan sonra sizi kurtaramaz. Yaktığını kalorilerde artış sağlamak amacıyla; sahip olunan egzersiz uygulamanızı güçlendirmeli ve en mühim eğitim faktörlerini belirleyerek olağandan üstün, olağandışı hale geçmelisiniz.

yağ yakıcı
Aşağıdaki beş teknikten rastgele biri, küçük küçük şekillenmenize imkân tanıyan sahip olunan programınıza iyi bir şekilde ivme kazandıracaktır.

1.Bir Sürü Sıradan İş Yapmak Yerine, Büyük ve Olağanüstü Hareketlere Odaklanın

Anlıyoruz: Ağır göğüs egzersizleriyle dolu bir günün sonucunda birkaç küçük kaldırış gerçekleştirmekten daha çok tatmin edici bir şey olmayabilir. Ancak bu tür tek bölge hareketlerine çok bağımlı olan bir program, yağ yakma amacıyla en ideal değildir.

Çok yönlü egzersizler antrenmanınızın esasını oluşturmalı ve iyi bir nedeni olmalıdır: Bu egzersizler, maksimum kas dokusuna yüklenirler, kaldırabileceğiniz ağırlık sayısını artırır, harcadığınız kaloriyi artırır ve metabolizmanızı yükseltirler. Testosteron ve büyüme hormonu gibi ideal anabolik hormonların salınımını daha iyi tetikledikleri de gösterildi ve bunların her ikisi de kas büyümesi ve yağ kayıbı üstünde şaşırtıcı bir tesire sahiptir.

Yağ Yakmaya Yardımcı Yöntemler

Yoğun bir yağ yakımı amaçleniyorsa; eğitim planı daha çok çoklu egzersiz alıştırması gerçekleştirmek amacıyla değiştirilmelidir. Bu egzersizler çok sayıda kas grubunu amaç alıyor ve çevresel hareketlerden daha çok kalori yaktırıyor, bu da daha süratli şekillenmenize yardımcı oluyor.

2.Sıradan Hafif Ağırlıklarla Daha Çok Tekrar Yerine, Daha Ağır Yükleri Kısa Dinlenme Süreleriyle Kaldırın

Ağırlık yüklerini azaltmak ve temsilcileri çoğaltmak tipiktir. Hatta nerdeyse içgüdüseldir. Buna gerekçe olarak şu şekilde bir fikre sahipsiniz: “Eğer daha çok yeniden yapıyorsam, daha çok iş yapıyorum ve egzersizim esnasında daha çok toplam kalori tüketiyorum.” Ancak hatalı düşünüyorsunuz!

yağ yakma

İşte sorun: Hafif ağırlıklarla sık yenidenlar, kasınızı optimal bir şekilde güçlendirmiyor ve aynı vakitte çok daha uzun sürüyor. Araştırmalar gözler önüne serdi ki, en az 6 yenidenla ve maksimum ağırlıkla oluşturulan bir eğitim; metabolizmanızı daha hafif ve daha sık yenidenlı ağırlık kaldırmaktan daha yüksek bir civara çıkarmaya yardımcı oluyor.

Ayrıca, New Jersey’den araştırmacılar, erkeklerin tezgahlı setler arasında yalnızca 30 saniye dinlendirildiklerinde, egzersiz esnasında 3 dakika dinlenenlerden çok daha çok kalori yaktıklarını bildirdiler.
Her iki açıdan de en iyisini elde etmek amacıyla, 8-10 yeniden amacıyla güvenle kullanabileceğiniz bir ağırlık yükü seçin. İlk setinizdenden (ısındıktan ileri) ileri 2. ve 3. setinizde, maksimum ağırlıkları kaldırırken 6 yenidenlı olarak çalışın ve gene dinlenme vakitlerini kısa tutun.

3.Sıradan Egzersiz Uzunluğunu Artırmak Yerine, Her Bir Seti Genişletin

Yağ kayıbına amaçlanan bir egzersiz planını takip eden bireyler, ekstra kalori yakmak amacıyla spor salonunda daha çok vakit geçirmek mecburiyetinde oldukları düşüncesine kendilerini oldukça kaptırmışlar. Çünkü inatçı beden yağını yakmak amacıyla oldukça iş gerekiyor. Bununla birlikte, fitness ve fizik çalışan sporcular, vakti gerginleştiren ya da işlemiş başarısızlığın üzerine giderek vakitı uzatan teknikler ekleyerek daha iyi bir başarı elde etmektedirler.

Bu şekilde, egzersiz vakitnizi uzatmadan yaptığınız iş sayısını çok artırırsınız. Sonuçta kas daha çok çalışıyor, kalp atış hızınızı yükselterek daha çok kalori yakıyorsunuz demektir.
Bu dört classic teknik seti genişletmeye yardımcı olacaktır:

Yağ Nasıl Yakılır ?

Süper setler: Arasında dinlenme olmaksızın arka arkaya iki değişik hareket yapın. Bu egzersizler aynı kas grubu amacıyla ya da değişik kas grubu amacıyla olabilir.
Drop setler: Belli bir harekette kas başarısızlığı yaşadığınızda, ağırlığı aşağı yukarıya %25 oranında azaltın ve seti ikinci kez kkatiyenrın gelişmesini sağlayın.
Dinlenme – duraklama: Kas zorluğu sahibi olan bir seti kısa bir vakitde yapın, 15-20 saniye dinlenin. Sonra yeniden aynı zorluktaki hareketleri yapın 20-30 saniye dinlenin ve dinlenip duraklayarak büyük tesir elde edebilirsiniz.
Küme setleri: Küme setleri dinlenme-duraklamaya benzer, fakat belirli bir vakit içersinde yapılır. Dinlenme duraklama dahil 5 dakika belirleyin ve bütün faaliyeti o 5 dakika içersinde gerçekleştirip, bitirin.

4.Setler Arasında Öylece Oturmak Yerine, Dinlenme Sürelerini Egzersizle Geçirin

Dinlenme periyotları esnasında bir banka mı oturuyorsunuz? Hızlandırılmış bir yağ yakımı istemiyorsanız olabilir.

Bunun yerine, normal şekilde dinlenmek yerine, yoğunluk artırma ya da kardiyo hızlandırma teknikleri deneyin. Örneğin; yoğun göğüs egzersizleri arasında, ip atlayabilir ya da 30-60 saniyelik aralarda bacaklarınızı sahibi olan kolay fitness hareketleri yapabilirsiniz. Basitçe, dinlenme esnasında daha hafif kardiyo hareketleri ve fitness teknikleri deneyerek; soğumayı engelleyin.

Yukarıdaki tekniklerde bulunduğu gibi burada da olay, belli bir vakit diliminde yaptığınız iş sayısını çoğaltmaktır. Başlangıçta kondüsyonel yetersizlikler olacak fakat bunların üstesinden vakitle geleceksiniz.

Zaten iyi halde olan ve aldığı neticeleri bir ismim yukarıya götürmek ve görünür bir değişiklık yaşam sürdürmek isteyen biri amacıyla; ağırlık antrenmanı arasında kardiyo patlamaları eklemek faydalı olur. Güç egzersizi vakitsince her egzersizin set arasında, 30-60 saniyelik hafif kardiyo yapabilirsiniz. Bu, yağ yakımına ciddi derecede katkı sağlar ve dayanıklılığı da artırır.

5. Uzun Zamanlı Yavaş ve Sıkıcı Egzersizler Yerine, Hızlı ve Eğlenceli Egzersizler Yapın

Birkaç sene evveline kadar beden yağını olabildiğince yavaş ve sabit bir yoğunlukta yakmak amacıyla; egzersiz bisikletiyle günde iki saat vakit harcanırdı. Ancak katiyen bir gelişme kaydedilmezdi. Bu beden geliştirenlerin ağırlık egzersizine ek olarak verilirdi ve spor salonunda çok uzun saatler harcanmasına sebep olurdu.

Yakın vakitli egzersiz araştırmaları, yağ kayıbını maksimize etmek amacıyla çok daha iyi bir yol bulunduğunu öne sürdü. Muhtemelen şimdiye kadar yüksek yoğunluklu Aralıklarla eğitimi (HIIT) duymuşsunuzdur. Bu ismi unutmayın; zira beden yağı yakmak amacıyla bulacağınız en tesirli teknik HIIT’tir.

Uluslararası Obezite Dergisinde yayınlanan; haftada üç kez 20 dakikalık HIIT eğitim yapanlarla, 40 dakikalık derli toplu ve sabit içerikli kardiyo yapan bireyleri karşılaştıran bir çalışmada: HIIT grubu mühim miktarda yağ kaybetti. Ancak başka sabit kardiyo grubunun yağ kütlesinde 1 kilo artış görüldü.

Bununla birlikte, aynı tür kardiyo cihazları ve teknikleriyle oluşturulan Aralıklı eğitim de lüzumsuz olabilir. Birçok birey aynı kardiyo rutinine sıkışmış halde ve bir vakit sonra bedenları bu düzene alışıyor. Boşa harcanan çabalar yerine, alışılagelmişin dışında hareketler ve egzersizler denemelisiniz.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.